Druk offsetowy – wszystko, co musisz wiedzieć

Druk offsetowy - wszystko, co musisz wiedzieć

Druk offsetowy – wszystko, co musisz wiedzieć: Druk offsetowy to najszerzej stosowana technologia w druku przemysłowym. Jej korzenie sięgają XVIII wieku, a na przestrzeni wieków była ulepszana i modernizowana. Zasada działania druku offsetowego opiera się na zjawisku wchłaniania i odpychania farby. Niemal każda drukarnia korzysta ze specjalistycznych, zaawansowanych technologicznie maszyn offsetowych, które w stosunkowo krótkim czasie mogą drukować różnorodne elementy. Ale czym właściwie jest druk offsetowy? Jakie są jego główne zalety i gdzie jest najczęściej stosowany?

Krótka historia druku offsetowego

Druk offsetowy wywodzi się z innej techniki druku, litografii. Początkowo do druku stosowano specyficzne mieszanki sadzy, mydła i wosku. W XVIII wieku, gdy Alois Senefelder zamierzał spisać na kamieniu listę rzeczy do prania, niespodziewanie zauważył, że mieszanina odpycha farbę i wchłania wodę. Zainspirowany tym niezwykłym odkryciem, postanowił wykorzystać je w nowej technice druku wykorzystującej substancje hydrofobowe i oleofobowe. Oczywiście dziś stosuje się inne narzędzia, ale skuteczność tego podejścia nie uległa zmianie. Warto też zauważyć, że druk offsetowy i litograficzny, choć mają ze sobą wiele wspólnego, to nie to samo. W druku offsetowym stosuje się element pośredni – wałek gumowany. Z tego powodu inną popularną nazwą tej techniki jest druk pośredni.

Jak wygląda proces druku offsetowego?

Mówiąc najprościej, druk offsetowy to użycie specjalnych gumowych wałków do przeniesienia obrazu z aluminiowej płyty na podłoże. Każdy kolor w palecie CMYK (błękitny, magenta, żółty, czarny) ma swój walec. Niektóre maszyny offsetowe mają również piąty cylinder, dzięki czemu możesz uzyskać kolory poza przestrzenią CMYK i poprawić swoje wydruki. Efekt końcowy zależy od sposobu rozprowadzenia pigmentu na podłożu. Tam, gdzie ma powstać obraz, matryca pokryta jest substancją, która przyciąga tłustą farbę i odpycha wodę. Jeśli jednak mają pozostać puste przestrzenie, stosuje się substancje hydrofilowe i oleofobowe. Obecnie matryce drukowane produkowane są metodą CTP (Computer-to-Plate). Formularze pojawiają się automatycznie, co pozwala uzyskać dokładnie taki wydruk, jakiego oczekują Twoi klienci. Niektóre maszyny przygotowują formę bezpośrednio na bębnie. Ponieważ jednak druk offsetowy wymaga wcześniejszego przygotowania wszystkich materiałów, wiąże się to z dodatkowymi kosztami, których druk cyfrowy webadruk.pl/produkty/tapety-i-fototapety nie ponosi.

Największa zaleta druku offsetowego

Druk offsetowy - wszystko, co musisz wiedzieć
Druk offsetowy – wszystko, co musisz wiedzieć

Nie bez powodu druk offsetowy jest najczęściej stosowaną metodą w druku przemysłowym. Korzysta z niego większość drukarni drukarnia-24.com.pl/ – zarówno małych, jak i dużych. Jedną z głównych zalet druku offsetowego jest doskonała jakość uzyskiwanych wydruków. Wszystkie wyróżniają się wyrazistością i wyrazistością kolorów oraz precyzyjnym odwzorowaniem nawet drobnych detali i drobnych detali. Obraz jest bardzo piękny i przyjemny dla oka.

Ponadto technologia jest wszechstronna i może być stosowana na różnych rodzajach podłoża. Znakomita jest również trwałość samego nadruku, dzięki czemu papier można dodatkowo uszlachetnić, na przykład dodając połysk lub inne efekty wizualne. Druk offsetowy pozwala na uzyskanie wielokolorowych obrazów z palety kolorów podstawowych i dodatkowych. Wyliczając zalety tej metody drukowania, nie można nie wspomnieć o jej ekonomiczności i wydajności w druku wysokonakładowym. Choć druk offsetowy okazał się nieopłacalny w małych partiach, jest bezkonkurencyjny, jeśli chodzi o wykonanie dużych ilości wydruków w krótkim czasie! Jednocześnie należy pamiętać, że przy druku metodami offsetowymi nie ma możliwości personalizacji poszczególnych arkuszy.

Gdzie stosuje się druk offsetowy?

Jak wspomniano wcześniej, druk offsetowy sprawdza się dobrze przy drukowaniu różnorodnych materiałów. Najczęściej stosuje się go jednak w druku komercyjnym i promocyjnym. Im większa liczba wydruków, tym wydajniejsza technologia druku offsetowego. Jakie materiały są więc zazwyczaj drukowane na maszynach offsetowych? Mogą to być na przykład:

  • gazeta,
  • magazyn,
  • książki,
  • plakat,
  • ulotka,
  • broszura,
  • wizytówki,
  • etykieta,
  • wkłady do notebooków,
  • opakowanie i pudełko.

W zależności od rodzaju wydruku drukarka wykorzystuje maszynę z podajnikiem rolkowym lub arkuszowym. W przypadku druku offsetowego niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie materiału. Przed wyeksponowaniem matrycy należy odpowiednio połączyć kolory w grafice projektowej, a tekst i logo zastąpić elementami wektorowymi składającymi się z linii i kolorowych kropek. Metoda offsetowa to idealne rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują w krótkim czasie uzyskać dużą ilość wysokiej jakości kopii. Doskonała jakość i niski koszt to największe atuty druku offsetowego.

Webadruk drukarnia cyforwa
Al. Armii Krajowej 61
50-541 Wrocław
570 240 980
www.webadruk.pl