Jak często przeprowadzać szkolenia BHP

Jak często przeprowadzać szkolenia BHP – Obowiązkiem pracodawcy jest nie tylko zapewnienie pracownikom prawidłowych i bezpiecznych warunków pracy, ale także przeprowadzenie szkoleń BHP. Uczestnikami kursów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy są nie tylko pracownicy fizyczni, ale także pracownicy administracyjno-biurowi.

W 2019 r. zmieniono Kodeks pracy, znosząc obowiązek regularnych szkoleń BHP dla pracowników administracyjno-biurowych zatrudnionych przez przedsiębiorców do III kategorii. Uzasadnieniem tych zmian są zbyt restrykcyjne dyrektywy w obszarze szkoleń regularnych, które dotyczą wszystkich pracowników, a nie tylko tych wskazanych tam, gdzie jest to konieczne i uzasadnione.

Kiedy wymagane jest szkolenie BHP?

Pracownicy administracyjno-biurowi, na których ciąży obowiązek szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, zobowiązani są do odbycia szkoleń wstępnych: instruktażu ogólnego i instruktażu stanowiskowego. Podczas takiego szkolenia pracownicy zapoznają się z przepisami i zasadami BHP obowiązującymi w danej firmie. Zarówno szkolenie wstępne, jak i regularne szkolenia odbywają się na koszt pracodawcy iw godzinach pracy. Po ukończeniu wstępnego szkolenia BHP pracownicy otrzymują kartę szkoleniową. Natomiast po ukończeniu regularnych szkoleń BHP musi zdać egzamin potwierdzający znajomość zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Kto powinien prowadzić szkolenia BHP dla pracowników administracyjnych i biurowych?

Szkolenia BHP dla pracowników mogą być prowadzone przez pracodawców, którzy odbyli aktualne szkolenie w zakresie instruktażu BHP lub przez wyznaczonych kierowników pracowników lub pracowników służb BHP. Trener powinien wykazać się odpowiednimi kwalifikacjami i doświadczeniem zawodowym oraz wydać certyfikat poświadczający, że szkolenie zostało przeprowadzone w sposób, w jaki zostało przeprowadzone szkolenie.

Jak często przeprowadzać szkolenia BHP

Czas trwania szkolenia stanowiskowego dla pracowników administracyjno-biurowych wynosi 2 godziny. Powinna być dostosowana do profesjonalnego przygotowania danego pracownika bez powtarzania zagadnień, które praktykant już zna. Szkolenia BHP powinny koncentrować się na charakterze działań firmy, które mają wpływ na bezpieczeństwo pracowników. ważny! Praca przy komputerze zaliczana jest do uciążliwych, dlatego pracownicy administracyjno-biurowi muszą znać czynniki szkodliwe.

Kto potrzebuje regularnych szkoleń BHP dla pracowników administracyjnych i biurowych?

Zależy to od kategorii ryzyka grupy działalności przedsiębiorstwa, określonej w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Jak już wspomniano, obowiązek ten nie dotyczy pracowników administracyjno-biurowych wykonujących zadania zawodowe na rzecz pracodawców, których kategoria ryzyka nie jest wyższa niż trzecia kategoria zawodów. Obejmuje to działania o najmniejszej liczbie czynników ryzyka dla zdrowia i najniższym wskaźniku wypadków.

Jednak w przypadku zmiany kategorii ryzyka działalności i wyższej niż trzecia kategoria, pracodawca będzie zobowiązany do prowadzenia regularnych szkoleń BHP dla pracowników administracyjnych i biurowych. Okres na zorganizowanie takiego szkolenia wynosi 6 miesięcy od daty wyższej kategorii ryzyka. Obejmuje to również sytuacje, w których podczas oceny ryzyka zawodowego okazuje się, że konieczne jest regularne szkolenie pracowników.

Jak często przeprowadzane są szkolenia BHP dla pracowników administracyjnych i biurowych?

Pracownicy nie objęci zwolnieniem ze szkolenia okresowego BHP muszą go otrzymywać co 6 lat. Zdobyta wiedza jest następnie potwierdzana egzaminami i potwierdzana specjalnymi certyfikatami. Aby zaoszczędzić czas pracowników biurowych w klasie, coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na prowadzenie szkoleń BHP na internetowych platformach edukacyjnych. Szkolenia online to bardzo wygodne rozwiązanie zarówno dla pracodawców, jak i pracowników, ponieważ pracownik mający dostęp do Internetu może uczestniczyć w wykładach w wybranym przez siebie czasie i miejscu.

Jak długo ważne są regularne szkolenia BHP dla pracowników administracyjnych i biurowych?

Pracownicy administracyjno-biurowi wykonujący zadania zawodowe w przedsiębiorstwach o kategorii ryzyka wyższej niż trzecia muszą przejść szkolenie BHP w ciągu 12 miesięcy od dnia zatrudnienia. Szkolenie to jest ważne przez 6 lat. Może mieć formę stałych kursów, seminariów lub samokształcenia.

Wnioski

Jeżeli przedsiębiorstwo jest zobowiązane do prowadzenia regularnych szkoleń BHP dla pracowników administracyjno-biurowych, może zwrócić się do firmy świadczącej usługi szkoleniowe BHP. Usługi te obejmują szkolenia wstępne i okresowe, a także opracowywanie instrukcji dotyczących konkretnego stanowiska. Celem szkolenia tej grupy pracowników jest analiza zagrożeń związanych z wykonywaniem obowiązków zawodowych. Pracownicy uczą się, jak chronić siebie i współpracowników przed zagrożeniami dla zdrowia. Potrafi kształtować warunki pracy w sposób zgodny z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Ponadto posiada odpowiednią wiedzę, co zrobić w razie wypadku.