Co wzmacnia witamina B? Każda zdrowa dieta powinna uzupełniać zapotrzebowanie na witaminy. Są to związki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ich różnorodność jest bardzo duża. Doskonale ilustrują to witaminy z grupy B, gdyż okazuje się, że istnieje aż 8 rodzajów witamin z grupy B. Każdy z nich pełni swoją niezwykle ważną rolę.
Tiamina – pierwsza witamina
Witamina B1 lub tiamina była pierwszą na świecie wyizolowaną witaminą. Uczynił to w 1911 roku Kazimierz Funk. Polacy są uważani za ojców nauki o witaminach. To on też wymyślił nazwę „witamina”. Witaminy z grupy B są rozpuszczalne w wodzie. Tiamina odgrywa ważną rolę w procesach metabolicznych na poziomie komórkowym. Między innymi bierze udział w organizowaniu oddychania. Pełni rolę enzymu biorącego udział w przemianie węglowodanów (cukrów). Enzymy to białka umożliwiające zachodzenie procesów biochemicznych w komórkach każdego żywego organizmu. Dodatkowo tiamina stymuluje działanie acetylocholiny. Jest neuroprzekaźnikiem (mediatorem) w synapsach nerwowo-mięśniowych. Odpowiada więc za stymulację mięśni szkieletowych, ale także za rozszerzanie naczyń krwionośnych, zwiększanie perystaltyki jelit i zwalnianie akcji serca. Niedobór witaminy B1 może prowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i może prowadzić do depresji. Jeśli niedobór tiaminy jest wysoki, może rozwinąć się beri-beri. Spożywanie alkoholu może prowadzić do niedoboru witaminy B1.
Kwas foliowy a kobiety w ciąży
Kwas foliowy to witamina B9. Występuje również pod nazwą folacyna. Witamina ta jest wytwarzana przez naturalną florę jelitową organizmu. Witamina ta odgrywa kluczową rolę w zamykaniu cewy nerwowej rozwijającego się płodu. Prenatalny niedobór tej witaminy może spowodować rozszczep kręgosłupa u płodu. Wada ta pojawia się zwykle około 3 tygodnia ciąży, kiedy kobieta zwykle nie wie, że jest w ciąży. Ze względu na niezwykle poważne konsekwencje niedoboru kwasu foliowego kobietom w wieku rozrodczym zaleca się suplementację tej witaminy. Naturalnymi źródłami witaminy B9 są warzywa liściaste, takie jak szpinak i sałata, a także brokuły, kalafior, soja i awokado.
Kobalamina – zwalcza anemię
Witamina B12 nazywana jest kobalaminą. Dzieje się tak dlatego, że związek zawiera w swojej strukturze atomy kobaltu. Ta witamina bierze udział w produkcji czerwonych krwinek, czerwonych krwinek (głównych komórkowych składników krwi). U ssaków krwinki czerwone są odpowiedzialne za transport gazów oddechowych (tlen i dwutlenek węgla) w organizmie. Ponadto kobalamina bierze udział w tworzeniu osłonek mielinowych. Chroni komórki nerwowe. Witamina B12 odgrywa również rolę w syntezie kwasów nukleinowych, przede wszystkim kwasu dezoksyrybonukleinowego – DNA. DNA to materiał genetyczny, który zawiera formułę wszystkich białek w naszym ciele. U osób na diecie wegańskiej może wystąpić niedobór kobalaminy. Ludzka flora jelitowa wytwarza witaminę B12, ale dzieje się to w jelicie grubym. Jest to jeden z ostatnich odcinków układu pokarmowego, w którym produkowane witaminy nie są już wchłaniane przez organizm, lecz wydalane z kałem. Źródłem witaminy B12 są produkty mięsne, ryby, jaja czy grzyby.
Biotyna – nie tylko dla skóry i paznokci
Biotyna, znana również jako witamina H, jest witaminą B (B7), powszechnie występującą w reklamach telewizyjnych. W rzeczywistości odgrywa ważną rolę w normalnym funkcjonowaniu włosów, skóry i paznokci, ale ma szerszy zakres. Ta witamina wspomaga pracę tarczycy. Tarczyca to gruczoł ważący około 40 gramów, znajdujący się w szyi tchawicy. Odpowiada za wydzielanie tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3), które są niezwykle ważnymi hormonami. Ponadto biotyna współpracuje z witaminą K, biorąc udział w wytwarzaniu protrombiny. Białko to bierze udział w krzepnięciu krwi. Źródłami witaminy B7 są wątroba, orzechy, grzyby, pomidory, marchew i oczywiście szpinak.
Witamina B6
Witamina B6 lub pirydoksyna pełni wiele różnych funkcji w organizmie. Bierze udział m.in. w tworzeniu hemoglobiny (wypełniającej czerwone krwinki), hormonów, prostaglandyn. Ponadto pirydoksyna ogranicza wydalanie nadmiaru szczawianu z moczem, zapobiegając tym samym powstawaniu kamieni nerkowych. Niedobór tej witaminy może prowadzić do bezsenności, apatii i depresji. Występuje również zwiększona podatność na infekcje i zwiększone ryzyko miażdżycy. Miażdżyca tętnic jest bardzo poważną chorobą, która rozwija się u coraz większej liczby osób. Polega na odkładaniu się zwapniałych blaszek miażdżycowych na ścianach tętnic. Z biegiem czasu ich wzrost może spowodować zamknięcie światła tętnicy i zablokowanie przepływu krwi. Zawał serca występuje, gdy dzieje się to w naczyniu krwionośnym serca, takim jak prawa lub lewa tętnica wieńcowa i jej odgałęzienia. Witamina B6 znajduje się w mięsie, rybach, ziemniakach, bananach i owocach cytrusowych. Inne witaminy z grupy B to ryboflawina (B2), witamina PP (B3) i kwas pantotenowy (B5). Zdrowa dieta jest niezbędna do zapobiegania wielu chorobom. Warto więc zgłębić swoją wiedzę żywieniową, a następnie wprowadzić do swojego życia dobre nawyki.