Nauka gry na perkusji – jak zacząć? Coraz więcej osób interesuje się grą na perkusji. Pokusa uderzenia w talerze i bębny jest często wielka. W praktyce jednak nie wiemy od czego zacząć naszą przygodę z tym instrumentem. Warto zdobyć podstawowe informacje na ten temat, aby nie stracić ciężko zarobionych pieniędzy i nie zniechęcić się zbyt szybko.
Dlaczego pałeczki są najważniejszą częścią gry na perkusji? Czy korepetytor to dobre rozwiązanie? Który wybrać jako pierwszy? Co to jest metronom i dlaczego jest tak ważny podczas gry na perkusji? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do lektury tego artykułu – rozwiejemy wszelkie wątpliwości w tym zakresie.
Dlaczego pałeczki są najważniejszą częścią gry na perkusji?
Zanim wyruszymy w przygodę nauki gry na perkusji https://artyz.pl/nauka-gry-na-perkusji-szczecin/, powinniśmy najpierw zaopatrzyć się w absolutnie najważniejszy i niezbędny element, jakim są pałeczki perkusyjne. Co ciekawe, są one również narzędziem samym w sobie. W sieci możemy znaleźć materiał, w którym wielu ekspertów gra wiele ciekawych melodii. Dzięki takiemu zakupowi będą mogli oswoić się z ich obsługą i przekonać się, jak sprawują się w ich rękach. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jednym z najważniejszych elementów gry na perkusji jest chwyt. Możemy stać się lepsi, łącząc się regularnie.
Jednak wybór pałeczek może być o wiele trudniejszy, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów, jak na przykład rodzaj drewna. Pałeczki z drewna hikorowego są najbardziej popularne ze względu na ich ponadprzeciętną trwałość. Ważna jest również długość, która bezpośrednio wpływa na to, jak daleko możemy sięgnąć po elementy kolekcji. Od tego zależy również waga akcesoriów. Skupmy się też na średnicy i wadze. Lżejsze modele pozwalają na delikatną grę z większą kontrolą nad uderzeniem. Z kolei grubsze pozwalają na zadawanie silniejszych ciosów. Ostatnim aspektem jest rodzaj główki – do wyboru są patyczki owalne, okrągłe, żołędziowe lub w kształcie łezki. W zależności od zakupu nieco inaczej przetwarzamy dźwięki. Warto więc samemu to przetestować.
Czy korepetytor to dobre rozwiązanie?
Niektórzy początkujący zastanawiają się, czy znalezienie mentora jest opłacalnym rozwiązaniem. Oczywiście niektórzy profesjonalni muzycy nie nauczyli się grać od swoich nauczycieli – ale w rzeczywistości jest to bardzo trudna sztuka. W początkowej fazie zabawy pomoc eksperta ze szkoły muzycznej, np. Artyz z Bydgoszczy https://artyz.pl/bydgoszcz/ może być korzystna. Dzięki niemu stosunkowo szybko pokonamy różne przeszkody, takie jak techniczne aspekty zawodów. Wśród nich najczęściej wyróżnia się technikę gry stopami, chwytania pałeczki, wypracowanie systemu najlepszych praktyk oraz technikę gry na hi-hacie. W praktyce oznacza to, że możliwe jest rozwijanie umiejętności szybciej, niż moglibyśmy to zrobić sami. Szukanie dodatkowych materiałów ma sens, ale jeśli tylko z nich skorzystamy, wiele problemów może stać się niezrozumiałych.
Który wybrać jako pierwszy?
Mówiliśmy o pałeczkach w ostatnim akapicie, pałeczki są bardzo ważne. Jednak bez padu nie da się wydobyć charakterystycznego dźwięku. Z praktycznego punktu widzenia jest to kawałek drewna z unikalnym gumowym blatem. Naśladuje zachowanie prawdziwych bębnów i jest drogi w zakupie, więc należy ich unikać. Ten pad pozwala poprawić technikę gry bez powodowania dużego hałasu. Jednocześnie, w przeciwieństwie do prawdziwych bębnów, nie zajmuje dużo miejsca. Ogromnym plusem jest też mobilność – jest lekki i łatwy do przenoszenia. Oznacza to, że możemy ćwiczyć niemal wszędzie, o ile sprzęt stoi na twardym podłożu.
Co to jest metronom i dlaczego jest tak ważny podczas gry na perkusji?
Jest jeszcze jedna kwestia, o której początkujący perkusiści powinni pamiętać. Ważny jest metronom. To urządzenie (lub oprogramowanie), które wybija określony rytm. Korzystając z tego rozwiązania, możemy ćwiczyć gry równościowe. Jest to niezbędne w pracy zespołowej. Dodatkowo możliwe jest uściślenie gry. Ważne jest, aby dźwięk metronomu był głośniejszy niż dźwięk instrumentu. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że istnieją również aplikacje na smartfony, które mogą skutecznie zastąpić fizyczny metronom. To świetne rozwiązanie, jeśli nie chcesz wydawać dużo pieniędzy. Klasyczne metronomy są dobre do cichej gry, podczas gdy metronomy elektroniczne nie mają opóźnienia sprzętowego. Warto więc już na starcie swojej przygody postawić na wspomniane dodatki.
Artyz Szczecin nauka gry na instrumentach |
Mieszka I 62 |
71-011 Szczecin |
882077000 |
www.artyz.pl |