Kiedy zgłosić się do lekarza ortopedy?

Kiedy zgłosić się do lekarza ortopedy?

Kiedy zgłosić się do lekarza ortopedy? Ortopedia to dziedzina medycyny zajmująca się dobrze znanym układem mięśniowo-szkieletowym i jego zaburzeniami. Lekarz tej specjalności, chirurg ortopeda, jest jednym z najczęściej poszukiwanych specjalistów w naszym kraju, a lista dolegliwości, z jakimi można się do niego zgłosić, jest dość długa. Kiedy więc udać się do lekarza ortopedy, jakie dolegliwości leczy i jak wygląda jego wizyta?

Co robi chirurg ortopeda?

Chirurdzy ortopedzi z Ortho Expert są ekspertami nie tylko w leczeniu schorzeń narządu ruchu, ale także w zapobieganiu im. Zakres jego kompetencji lekarskich obejmuje zatem cały szkielet człowieka z wyłączeniem czaszki, układu mięśniowego, więzadeł i stawów oraz związanych z nimi nerwów i naczyń krwionośnych. Jako taka, jest to bardzo szeroka dziedzina medycyny, która wymaga od lekarzy szerokiej wiedzy na temat funkcjonowania organizmu ludzkiego. Często ortopedzi są jednocześnie traumatologami, co pozwala im na chirurgiczne leczenie wszelkiego rodzaju złamań, skręceń czy zwichnięć. Wady postawy u dzieci i dorosłych, a także wrodzone wady kręgosłupa i stawów należą do szerokiego spektrum schorzeń, z jakimi borykają się ortopedzi. Ortopeda to lekarz zajmujący się leczeniem różnych chorób zapalnych kości, mięśni i stawów, a także zmian spowodowanych fizycznym przeciążeniem stawów. Nie zapominaj, że możesz również skonsultować się z lekarzem ortopedą w celu konsultacji z rakiem kości. Oczywiście w tym przypadku lekarzem prowadzącym będzie onkolog, ale lekarz ortopeda może nam pomóc zrozumieć uśmierzanie bólu i zmiany kostne związane z przebiegiem choroby. Ortopedzi to także lekarze zajmujący się protetyką i problemami ruchowymi po różnego rodzaju amputacjach. Oznacza to, że osoby, które przeszły amputację lub urodziły się bez kończyn, muszą mieć do czynienia z lekarzami, którzy się w tym specjalizują. Chirurdzy ortopedzi pomagają w doborze odpowiedniej protezy i udzielają wskazówek, jak ją stosować w życiu codziennym.

Kiedy powinienem zgłosić się do lekarza ortopedy?

Kiedy zgłosić się do lekarza ortopedy?
Kiedy zgłosić się do lekarza ortopedy?

Najczęstszym powodem, dla którego decydujemy się na wizytę w poradni ortopedycznej Ortho Expert, są różnego rodzaju urazy narządu ruchu, z którymi borykam się na co dzień. Są to zwykle złamane kości, skręcenia lub skręcenia. Ze względu na różne dolegliwości bólowe kręgosłupa czy stawów, pacjent decyduje się również na konsultację u lekarza ortopedy. Jednak nie są to jedyne schorzenia, które należy omówić z chirurgiem ortopedą. Nawet najmniejsze problemy z ruchomością stawów mogą w przyszłości stać się poważnymi problemami, dlatego warto je konsultować i badać ich przyczyny. Skoro mowa o ortopedzie dziecięcym, warto udać się do niego bezpośrednio po urodzeniu dziecka, aby sprawdzić poprawność budowy poszczególnych układów ciała dziecka, co pozwoli wcześnie wykryć różne wrodzone wady postawy, a następnie nadać im odpowiedni kształt. możliwość szybkiej korekty.

Lekarz ortopeda to także lekarz, który pomaga nam zadbać o prawidłowy stan układu kostno-stawowego na starość. Dzięki radom tego eksperta i specjalnie opracowanym przez niego ćwiczeniom można znacznie zwiększyć zakres ruchu w stawach, co z wiekiem może być naprawdę uciążliwe i prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Jak przebiegła wizyta i jak się przygotowałeś?

Najważniejszym elementem pierwszej wizyty jest dokładny wywiad lekarski. Konieczne jest, aby lekarz ortopeda rozumiał nasze dolegliwości i historię urazów, jakich doznaliśmy w ciągu naszego życia, dlatego warto te wszystkie informacje spisać przed wizytą. Jeśli przychodzimy z powodu bólu w jakiejś okolicy, warto wcześniej zrobić zdjęcie rentgenowskie tej okolicy, a nawet badanie CRP, które może pomóc wykryć, czy mamy stan zapalny w organizmie.

Kolejnym etapem wizyty jest zbadanie ruchomości stawów i ich położenia. Dobry ortopeda powinien dokładnie zbadać zakres ruchu wszystkich głównych stawów ciała i ocenić stan kręgosłupa. Niestety, pierwsza wizyta jest tylko wstępem do kolejnej, gdyż ortopeda często nie jest w stanie postawić konkretnej diagnozy bez dodatkowych badań, takich jak USG, tomografia komputerowa, RTG, rezonans magnetyczny. Każdy dobry i odpowiedzialny lekarz ortopeda postawi diagnozę tylko wtedy, gdy zrozumie nasz przypadek ze wszystkich stron i jest w pełni przekonany o prawidłowości leczenia. Dlatego w przypadkach tej specjalności należy uzbroić się w cierpliwość i przygotować na wielokrotne wizyty.

Niestety chcąc skorzystać z naszych wizyt ortopedycznych NSF musimy udać się do lekarza rodzinnego po skierowanie do poradni ortopedycznej. Konsultacja ta będzie bezpłatna, jednak terminy mogą ulec znacznemu przesunięciu. Jeśli nie chcemy lub nie możemy czekać, warto poszukać w internecie opinii na temat ortopedów, którzy przyjmują pacjentów i umawiają na wizyty w zabiegach prywatnych. Oczywiście takie konsultacje są płatne, ale to do nas należy decyzja, czy warto czekać, czy problem jest zbyt złożony, by konsultować się od razu.

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin