Czym są noclegi pracownicze – rynek pracy zmienia się dynamicznie. Nic dziwnego, że ludzie migrują z domu w poszukiwaniu pracy lub dojazdów do pracy. Różnego rodzaju działania podejmują również firmy, które poszukują najlepszych ekspertów w swoich dziedzinach. W rezultacie często zaciera się odległość między centralą firmy a jej oddziałami. Taka struktura pracy oznacza, że wielu pracowników często podróżuje. W takich przypadkach pracodawcy są jednak zobowiązani do zapewnienia im zakwaterowania pracowników.
Pojęcie to można zatem określić jako przebywanie poza miejscem zamieszkania i pracy w celu wykonywania obowiązków zawodowych. Obecnie wykonywanie tych obowiązków nie ogranicza się do miejsca zamieszkania. Firma wykorzystuje możliwość wyjazdów na terenie kraju i zagranicy w celu delegowania pracowników pomiędzy poszczególne spółki zależne. Oprócz transportu zapewniają również zakwaterowanie. Powinno być mieszkanie służbowe lub przynajmniej kawalerka dla tych, którzy tam mieszkają. Gdzie je znaleźć i na jakie czynniki zwrócić uwagę przy wyborze? Podstawą są tu wysokie standardy. Lokalizacja też ma znaczenie. Ważne jest, aby hotel lub apartament, w którym przebywa pracownik, znajdował się blisko miejsca pracy. Ważnym czynnikiem przy wyborze jest oczywiście cena, a także możliwość skorzystania z usług dodatkowych. Jakie standardy obowiązują w hotelach pracowniczych?
Wynajmę mieszkanie służbowe na cele mieszkaniowe
Ze względu na rosnącą liczbę pracowników podróżujących, wiele hoteli pracowniczych jest w trakcie budowy. To naturalna odpowiedź na potrzeby rynków wschodzących. Pracodawcy delegujący podwładnych na terenie całej Polski lub za granicę są zobowiązani do zapewnienia im zakwaterowania o odpowiednim standardzie. Jeśli firma dba o swoich pracowników, oczekując jednocześnie dobrej efektywności i zaangażowania, powinna zapewnić swoim podwładnym odpowiedni standard lokalowy. Podczas nocowania muszą być odmłodzone i wygodne, aby mogły być produktywne. Jednak firma decydująca się na wynajem mieszkania dla swoich podwładnych powinna dostosować ofertę do budżetu. Jednak cena nigdy nie powinna być decydującym czynnikiem. Często niskie ceny są bezpośrednio związane z niską jakością usług. To z kolei przekłada się na wizerunek firmy i stosunek pracowników do pracy.
Na co należy zwrócić uwagę wynajmując mieszkanie służbowe?
Szukając mieszkań dla swoich pracowników, zobaczysz liczne oferty hoteli czy pośredników w obrocie nieruchomościami. Różnią się standardem i ceną. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników. Co jest najważniejsze w wynajmie mieszkania biznesowego? Po pierwsze lokalizacja. Hotel lub mieszkanie pracownika powinno znajdować się jak najbliżej miejsca pracy, aby zapewnić łatwy dostęp. Dostęp powinien być szybki i łatwy. Po drugie cena. Koszt wynajmu mieszkania służbowego powinien być jak najwyższy, tak aby nie przekraczał budżetu firmy. Warto więc rozejrzeć się za dobrą ofertą, która jednocześnie odznacza się wysokim standardem. Trzecim elementem jest standard zakwaterowania. O ile nikt tu nie mówi o luksusowych i pięciogwiazdkowych hotelach, to spełnienie podstaw noclegowych jest kluczowe. Dlatego w mieszkaniu powinien znaleźć się sprzęt AGD, RTV i darmowe WiFi. Ważne jest również zapewnienie parkingu dla tych, którzy również korzystają z samochodu służbowego. Ostatnim elementem jest zaplecze gastronomiczne. Decydując się na wynajem mieszkania, warto mieć aneks kuchenny, warto zamówić catering dla pracowników lub skorzystać ze stołówki lub restauracji.
Ile kosztuje hotel dla personelu?
Pracodawcy powinni chcieć, aby ich pracownicy mieszkali wygodnie i blisko miejsca pracy. Decydując się na wynajem mieszkania lub pokoju hotelowego, należy zaplanować odpowiedni budżet. Warto również pamiętać, że wygląd tego mieszkania i jego standard są bardzo ważne dla relacji między firmą a jej pracownikami. Aby ograniczyć budżet, konieczne jest zrozumienie, które aspekty wpływają na czynsz za mieszkanie pracownika. Oferty zwrotne, które umożliwiają anulowanie rezerwacji, są droższe. Najtańsze oferty znajdują się dalej od centrum miasta. Wiąże się to jednak z wydłużonym dojazdem do miejsca pracy. Możesz płacić niższy czynsz, jeśli podpiszesz długoterminową umowę. Najlepiej na co najmniej kilka tygodni lub miesięcy. W dużych miastach dobowa cena za wynajem mieszkania waha się od 160 zł do 240 zł. Jednak, jak wspomniano, cena mogłaby być znacznie niższa, gdybyśmy planowali wynajem na dłuższy okres lub pomieścić więcej osób. Niektóre agencje nieruchomości lub hotele oferują rabaty do 40%.
Ogólnie rzecz biorąc, zakwaterowanie dla personelu można zarezerwować w niedrogich hotelach i apartamentach. Wdrożenie zależy głównie od stanowiska lub standardów danej firmy.