Czym jest neurorehabilitacja?

Czym jest neurorehabilitacja?

Czym jest neurorehabilitacja? Urazy układu nerwowego często wiążą się z poważnym uszkodzeniem tkanki nerwowej, co naszym zdaniem nieuchronnie prowadzi do kalectwa lub ciężkiego kalectwa. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ jak wykazały badania naukowe, układ nerwowy ze względu na swoją plastyczność ma ogromny potencjał regeneracyjny. Pacjenci po udarze lub urazie rdzenia kręgowego mogą w dużej mierze powrócić do normalnego funkcjonowania dzięki intensywnej neurorehabilitacji.

Sekrety ludzkiego układu nerwowego

Układ nerwowy człowieka pozostaje dziedziną nieodkrytą. Przez wiele lat wszelkie uszkodzenia ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego uważano za nieuleczalne. Zjawisko plastyczności mózgu, wyjątkowej zdolności do tworzenia nowych połączeń synaptycznych poprzez odpowiednią symulację, zostało odkryte dopiero pół wieku temu. Ten dynamiczny rozwój wiedzy i rehabilitacji stwarza możliwości leczenia pacjentów neurologicznych i poprawy ich funkcji.

Kluczowe założenia neurorehabilitacji

Głównym celem neurorehabilitacji jest przynajmniej częściowe przywrócenie sprawności ruchowej i komunikacji werbalnej. Pozwala to na aktywne uczestnictwo w życiu społecznym, rodzinnym, a nawet zawodowym. Samodzielność, nawet w ograniczonym stopniu, daje poczucie niezależności i znacząco wpływa na komfort i jakość życia pacjenta. Ponadto każdy stopień niezależności pacjenta poprawia jakość życia jego bliskich, którzy nie muszą być tam 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, aby opiekować się pacjentem. Oczywiście dla wielu pacjentów nawet przywrócenie mowy jest czymś niezwykłym, ale sytuacja każdego jest inna, a ostateczny sukces zależy od wielu czynników.

Jakie czynniki wpływają na efekt neurorehabilitacji?

Czym jest neurorehabilitacja?
Czym jest neurorehabilitacja?

Powodzenie neurorehabilitacji zależy od wielu czynników. Najważniejsze z nich to powtórzenia i kiedy zacząć. Intensywna rehabilitacja rehabilitacja-24.pl/ na początku choroby ma duże szanse na zadowalające efekty. W przypadku młodych dorosłych często można osiągnąć doskonałe wyniki, skutkujące pełnym wyzdrowieniem pacjenta. Inną korzyścią wynikającą z szybkich działań neurorehabilitacyjnych jest tłumienie lub łagodzenie podstawowych problemów, które mogą mieć wpływ na przyszłe wyniki rehabilitacji. Chodzi przede wszystkim o nieprawidłowe wzorce ruchowe i nadmierne, niekontrolowane napięcie mięśni.

Badania pokazują, że rehabilitacja działa najlepiej, gdy rozpoczyna się ją w okresie od 6 miesięcy do 1 roku choroby. W tym czasie potencjał regeneracyjny mózgu jest najwyższy. Oprócz systematycznych ćwiczeń sukces neurorehabilitacji zależy od osobistych skłonności pacjenta, jego zaangażowania i determinacji. Ważnym aspektem leczenia jest również wsparcie i opieka psychologiczna najbliższych.

Wskazania do neurorehabilitacji

Neurorehabilitację rozpoczynamy od oceny stanu pacjenta. Służą do tego specjalnie wystandaryzowane instrumenty, takie jak skala Brunnstorma do oceny stanu zdrowia pacjenta. Karty do tego przeglądu pozwalają indywidualnie dobrać ćwiczenia i zastosować odpowiednie metody i metody reedukacji nerwów i mięśni w terapii. Największe grupy pacjentów kierowanych do neurorehabilitacji to:

  • pacjenci po udarze,
  • pacjenci z urazami mózgu,
  • pacjent z chorobą Parkinsona
  • chorzy na stwardnienie rozsiane,
  • pacjenci z mózgowym porażeniem dziecięcym,
  • pacjenci po operacji guza mózgu.

Neurorehabilitację można podzielić na rehabilitację wczesną i rehabilitację przewlekłą. W ramach tego odpowiednio dobrane podejście daje pacjentowi duże szanse na powrót do zdrowia. Szczególnie ważne jest systematyczne i bezwarunkowe stosowanie się do zaleceń lekarza i fizjoterapeuty oraz wykonywanie wszystkich zaproponowanych ćwiczeń i zadań. W przypadku chorób neurologicznych http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/uslugi/uslugi-lekarskie/neurolog/ jest to podstawa do osiągnięcia sukcesu terapeutycznego.

Najskuteczniejsza metoda regeneracji

Nowoczesne podejście do neurorehabilitacji daje ogromne możliwości poprawy stanu pacjentów. W zależności od stanu pacjenta może być wykonywany w pozycji leżącej, siedzącej lub stojącej. Rehabilitacja może obejmować zajęcia reedukacyjne chodu, różnego rodzaju fizjoterapię, poprawę motoryki twarzy, koordynacji ustno-językowej. Do najskuteczniejszych sposobów na poprawę gorsetu mięśniowego i koordynacji ruchowej należą:

  1. Metoda McKenziego – Najczęściej stosowana w celu usprawnienia pacjentów po mechanicznym uszkodzeniu rdzenia kręgowego w wyniku wypadku lub zabiegu chirurgicznego.
  2. Podejście PNF – dla pacjentów po udarze mózgu, urazach kręgosłupa i czaszki. Często wykorzystywana jest w rehabilitacji osób z chorobą Parkinsona czy stwardnieniem rozsianym.
  3. Metoda NDT-Bobath – dla pacjentów po udarze i urazie mózgu.
  4. Metoda koncentruje się na uzyskaniu odpowiedniego napięcia mięśni odpowiedzialnych za postawę i ruch. Dzięki takiemu przetwarzaniu można tworzyć prawidłowe wzorce ruchu.
Spondylus rehabilitacja Szczecin
Aleja Papieża Jana Pawła II 36
70-453 Szczecin
665035035
www.spondylus-rehabilitacja.pl