Czym jest upadłość konsumencka?

Czym jest upadłość konsumencka?

Czym jest upadłość konsumencka? Obecna sytuacja gospodarcza kraju spowodowana pandemią koronawirusa spowodowała, że ​​dziesiątki tysięcy osób straciło pracę, a tym samym źródło utrzymania. Nie oznacza to jednak, że koszty życia spadły. Zamiast tego – każdy z nas wciąż musi terminowo opłacać rachunki, wszystkie zobowiązania kredytowe i nadal mieć pieniądze na przeżycie. W sytuacjach, gdy zobowiązania finansowe są zbyt duże, by spłacać je w terminie, rozwiązań jest kilka.

W pierwszej kolejności powinniśmy skontaktować się z naszymi wierzycielami – bankami, firmami, które świadczą na naszą rzecz usługi, oraz innymi podmiotami, u których nie możemy spłacić swoich długów. Jeśli jednak nasz problem utrzymuje się od dłuższego czasu, a rzeczywiste miesięczne zadłużenie przekracza nasze możliwości spłaty, w końcu jest rozwiązanie, jakim jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Czym dokładnie jest upadłość konsumencka? Kto może złożyć wniosek o upadłość konsumencką? Jak wygląda procedura i wniosek o upadłość konsumencką? Jakie są konsekwencje ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

Czym jest upadłość konsumencka?

Zgodnie z prawem upadłość konsumencka https://klimkowski-kancelaria.pl/216/upadlosc-konsumencka-gdansk jest procesem sądowym, którego skutkiem jest potwierdzenie i przedstawienie przez dłużnika dowodów, że jest on niewypłacalny. Co ważne, upadłość konsumencka to postępowanie tylko dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Nawet jeśli poważne problemy z zadłużeniem są z naszej winy, nie stoi to na przeszkodzie, aby złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Upadłość konsumencką https://www.swiatprawa.pl/upadlosc-konsumencka-najwazniejsze-informacje/ ogłasza się, gdy wynagrodzenie lub dochód osoby nie pokrywa w całości wszystkich miesięcznych wydatków poniesionych w wyniku zobowiązań finansowych. Warto zauważyć, że bankructwa konsumenckie były w przeszłości bardzo rzadką praktyką. Na przykład w 2014 r. zarejestrowano tylko 32 upadłości konsumenckie. Jednak od czasu zmiany prawa w 2018 roku rozpatrzyliśmy 6552 wyroki upadłości konsumenckiej.

Kto kwalifikuje się do ogłoszenia upadłości?

Czym jest upadłość konsumencka?
Czym jest upadłość konsumencka?

Jak wspomniano wcześniej, podstawowym warunkiem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest niewykonywanie przez wskazaną osobę działalności gospodarczej. Dłużnicy nie mogą również pozostawać w żadnej firmie.

Drugim podstawowym kryterium uzasadniającym złożenie wniosku o upadłość konsumencką jest kwota, o jaką miesięczne zobowiązania przekraczają wartość dochodów. Pamiętajmy, że upadłość konsumencką mogą zgłosić nie tylko zainteresowani. Wierzyciel może również wystąpić z takim samym roszczeniem w stosunku do dłużnika. Zwiększona świadomość Polaków w połączeniu z rosnącym zadłużeniem per capita sprawia, że ​​z roku na rok przybywa upadłości konsumenckich i ta tendencja z pewnością utrzyma się jeszcze przez długi czas.

Jak złożyć wniosek o upadłość konsumencką

Aby móc wszcząć postępowanie sądowe związane z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej, konieczne jest napisanie wniosku o ogłoszenie upadłości. To nie jest skomplikowana aplikacja. Obecnie w Internecie można znaleźć odpowiednie szablony, na podstawie których możemy sformułować własne zgłoszenie upadłości konsumenckiej. Jednak przed złożeniem takiego wniosku konieczne jest zrozumienie specyfiki całego procesu sądowego oraz tego, czego sąd może od nas wymagać, aby szybciej ogłosić upadłość. W tym celu warto zasięgnąć porady kancelarii lub kancelarii prawnej.

Eksperci z dziedziny prawa z pewnością pomogą nam przygotować odpowiedni wniosek i udzielą nam dodatkowego wsparcia w trakcie całego procesu oraz dostarczą wiedzy i doświadczenia we wszelkich problemach, jakie możemy napotkać po drodze. Wraz z wnioskiem wnioskodawca musi uiścić opłatę sądową w wysokości 30 zł.

Jakie są konsekwencje upadłości konsumenckiej

W przypadku ustalenia majątku dłużnika sąd może orzec upadłość konsumencką tylko w odniesieniu do określonej części długu. Pozostała część zostanie spłacona z części majątku, czyli samochodów, mieszkań i ruchomości. Pamiętajmy też, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej to nie to samo, co umorzenie długu. Również osoby, które ogłosiły upadłość, nie będą mogły zawierać wielu nowych umów. Ponadto dłużnik jest zobowiązany do kontynuowania pracy.

Jeżeli bezzasadnie zrzeknie się źródła dochodu, może to skutkować zawieszeniem postępowania i natychmiastowym terminem wymagalności całego długu. Konsumenci, którzy zgodnie z prawem ogłosili upadłość, tracą możliwość rozporządzania swoim majątkiem. Wszystkie dobra przechodzą na syndyka zarządzającego majątkiem. Upadłość konsumencka automatycznie następuje po procesie rozdzielności majątkowej, jeśli konsument pozostaje w związku małżeńskim.

Klimkowski kancelaria prawna
Al. T. Kościuszki 40 lok. 10
90-427 Łódź
42 208 88 42
www.klimkowski-kancelaria.pl